Rafting na Orave

Splavuje sa posledný úsek rieky Orava od Párnice po sútok s Váhom pri obci Kraľovany. Tento úsek preteká peknou a príjemnou Kraľovianskou dolinou. Splav je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Rafting
Štartovať sa môže v Párnici, alebo pri obci Zábrež. Ak zvolíte prvú variantu, treba hneď na začiatku obce Párnica (zo smeru od Kraľovian) odbočiť doprava na Žaškov, prejsť cez železničné priecestie a potom sa dostanete k mostu cez Oravu, kde je pohodlné nástupisko. Pri druhej variante treba odbočiť v obci Veličná na Oravskú Porubu a za mostom vpravo je rozľahlé nástupisko.

Splav sa končí vlastne už vo Váhu, hneď za sútokom buď po ľavej, alebo pravej strane. Ďalší splav je pomerne komplikovaný, keďže najbližšie možné výstupisko môže byť až na hrádzi prečerpávacej elektrárne (ak nie je breh strmý a veľmi bahnitý). Tok sa výrazne rozšíri a výška hladiny je veľmi kolísavá, podľa činnosti elektrárne. Mohlo by sa stať, že v letných mesiacoch ostanete v strede koryta na bahnitom dne.

Rafting na Orave

Vybavenie
Počas chladnejšieho, alebo daždivejšieho obdobia sa odporúča aj nepremokavá bunda a neoprénové topánky. V teplejšom období stačia neoprénové nohavice, sandále a tričko. Nevyhnutnosťou sú aj pri tomto splave prilba a záchranná vesta. Prilba hlavne kvôli pretŕčajúcim konárom a stromom spadnutým krížom cez rieku.

Obmedzenia
Tento splav je obmedzený iba dostatočnou výškou vodnej hladiny, ktorá je dostačujúca väčšinou počas celej raftovej sezóny.

Parametre
Obtiažnosť: Nízka WW I – II
Dĺžka a čas splavu: Párnica (Oravská Poruba) – Kraľovany, 8 až 9 km, cca 1.5 – 2 hodiny

VIAC INFO: http://www.rafting-slovakia.sk/slo/rafting/rafting-orava